wtorek, 1 kwietnia, 2025
No menu items!
Strona głównaPoradnikLukrecja – oryginalny smak i mnóstwo prozdrowotnych właściwości

Lukrecja – oryginalny smak i mnóstwo prozdrowotnych właściwości

Prawie każdy zna charakterystyczny smak lukrecji. Roślina ta wywołuje skrajne reakcje – jest lubiana lub wręcz znienawidzona. Osoby, które nie są jej zwolennikami, powinny jednak poznać dobroczynne właściwości słodkiego korzenia, ponieważ mogą dzięki temu przekonać się do jego spożywania w różnych formach.

Korzeń lukrecji stosowany był jako roślina lecznicza już w starożytnych Chinach. Jego prozdrowotne działanie znane jest do dziś, dlatego produkty na bazie lukrecji cieszą się wciąż dużą popularnością.

W korzeniu lukrecji znajduje się ok. 400 składników. Są to m.in.: flawonoidy, kumaryny, saponiny triterpenowe, polisacharydy oraz olejek eteryczny. To właśnie bogaty skład rośliny sprawia, że ma zastosowanie lecznicze.

Właściwości zdrowotne lukrecji

Na co dokładnie działa korzeń lukrecji?

  1. Na układ oddechowy – dotychczasowe badania wykazały, że lukrecja może zmniejszać lepkość śluzu zalegającego w drogach oddechowych. Dzięki temu działa wykrztuśnie, ale również rozkurczowo. Wspomagająco stosowana jest w leczeniu astmy.

Ponadto niektóre składniki zawarte w korzeniu zwalczają wirusy i bakterie co jest pomocne w przeziębieniu, chrypce i infekcjach górnych dróg oddechowych.

  1. Na układ pokarmowy – dowiedziono, że lukrecja łagodzi dolegliwości trawienne. Jej właściwości przeciwzapalne sprzyjają regeneracji śluzówki żołądka i jelit. Korzeń tej rośliny hamuje także rozwój bakterii Helicobacter pyroli wywołującej wrzody żołądka i dwunastnicy, a nawet nowotwory.

Lukrecja działa też ochronnie na wątrobę, sprawdza się przy zatruciach i nadkwasocie.

  1. Na układ hormonalny – dzięki zawartości fitoestrogenów może łagodzić objawy menopauzy i PMS – zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Lukrecję stosuje się też w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej u pań w okresie przekwitania.
  1. Na zęby i dziąsła – korzeń lukrecji niszczy bakterie odpowiedzialne za próchnicę oraz  choroby dziąseł.
  1. Na skórę – ekstrakty z lukrecji wykazują działanie nawilżające, kojące i łagodzące podrażnienia. Kosmetyki z jej zawartością używane są w egzemach – np. Atopowym Zapaleniu Skóry, a także łuszczycy, trądziku, liszajach i innych schorzeniach dermatologicznych.

Jak stosować lukrecję? 

Najczęściej lukrecja spożywana jest w formie odwaru, który należy przygotować zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. Zwykle 1 łyżkę korzenia zalewa się szklanką wody i gotuje 5 minut. Po odstawieniu na kwadrans, należy przecedzić herbatę i pić 2-3 razy dziennie.

Popularne są również tabletki z lukrecją do połykania, pastylki do ssania, gumy do żucia czy pasty do zębów z jej zawartością.

Nie brakuje też kremów i maści z ekstraktem z lukrecji do pielęgnacji problematycznej skóry.

Kto nie powinien stosować lukrecji?

Niestety, tak jak w każdym przypadku, istnieją pewne przeciwwskazania w spożywaniu lukrecji. Nie powinny stosować jej osoby z niewydolnością nerek, marskością wątroby i chorobami tego narządu powiązanymi z zastojami żółci. Lukrecji nie zaleca się także pacjentom z chorobami układu sercowo – naczyniowego – zwłaszcza z nadciśnieniem tętniczym, kobietom w ciąży oraz karmiącym.

Przed zastosowaniem lukrecji warto skonsultować temat z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ wszystkie rośliny lecznicze mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z przyjmowanymi medykamentami.

RELATED ARTICLES

Ostatnie