niedziela, 16 czerwca, 2024
No menu items!
Strona główna Poradnik Naturalne sposoby na zimne dłonie i stopy

Naturalne sposoby na zimne dłonie i stopy

Zimne dłonie i stopy to bardzo popularny problem. Towarzyszy on wielu osobom nawet wiosną i latem, ale nasila się zimą. Czasami uczucie chłodu jest tak dotkliwe, że uniemożliwia zasypianie. Niektórzy śpią z termoforem i obowiązkowo w grubych skarpetach.

Chcąc wyeliminować przykre dolegliwości, warto oczywiście podjąć działania, które pozwolą dojść do przyczyny problemu. Jeśli lodowate kończyny to norma nawet w upalne lato, być może nasz układ krążenia nie działa prawidłowo. Bez względu na porę roku, istnieje kilka skutecznych sposobów, aby sobie pomóc.

Jak usprawnić krążenie i rozgrzać zimne dłonie oraz stopy?

Specjalna kąpiel 

Aby pobudzić krążenie w kończynach, dobrym pomysłem jest zastosowanie naprzemiennej kąpieli. Zaczyna się od zanurzenia stóp czy dłoni pod strumieniem ciepłej wody, następnie po kilku sekundach zmienia się na zimną (ale nie lodowatą) i powtarza cały proces kilkukrotnie. Można również przygotować dwie miski z wodą – ciepłą oraz zimną i przekładać je. Pod koniec wskazany jest delikatny masaż.

Masaż 

Odpowiednio wykonany masaż to świetny sposób na pobudzenie krążenia. Bardzo dobrze w tym celu wykorzystać lekko podgrzaną oliwę, olej sezamowy albo olej kokosowy. Istotny jest kierunek masażu – zaczyna się od palców i przechodzi płynnymi ruchami w stronę pięt. W trakcie masażu należy delikatnie, ale energicznie uciskać stopę. Zabieg powinien trwać ok. 10 minut.

Zioła na zimne dłonie i stopy 

Jeśli wiemy, że przyczyna zimnych kończyn leży w nieprawidłowym krążeniu, warto sięgnąć po rośliny lecznicze pobudzające przepływ krwi. Dzięki temu zaczyna ona krążyć prawidłowo, a dłonie i stopy stają się coraz cieplejsze. 

Jakie zioła sprawdzą się w takim przypadku?

  • Kwiatostan głogu – wzmacnia naczynia krwionośne, chroni przed rozwojem miażdżycy, reguluje ciśnienie tętnicze. Dzięki zawartości flawonoidów, roślina sprawia, że do serca trafia więcej utlenionej krwi, przez co pracuje ono wydajniej.
  • Ziele jemioły – również zawiera flawonoidy obniżające ciśnienie krwi. Dzięki temu może wspomagać leczenie nadciśnienia, miażdżycy, choroby wieńcowej oraz przeciwdziała zawałom serca. Działa także rozszerzająco na naczynia krwionośne.
  • Ziele arniki – od wieków stosowana w zaburzeniach krążenia, żylakach, a także klimakterium czy krwawieniach poporodowych.
  • Miłorząb japoński – według dostępnych badań klinicznych, roślina wspomaga leczenie zaburzeń krążenia obwodowego. Nie tylko sprawia, że krążenie krwi w rękach i nogach ulega poprawie, przez co zmienia się ich ciepłota, ale również łagodzi dolegliwości bólowe z nimi związane.
  • Kasztanowiec – zawarta w nasionach kasztanowca escyna, korzystnie wpływa na krążenie krwi w drobnych naczyniach krwionośnych. Roślina stosowana jest w uczuciu ciężkich nóg, pajączkach, żylakach, a także przy uczuciu zimnych stóp czy dłoni.

W sklepach zielarskich i aptekach ziołowych można kupić powyższe zioła pojedynczo lub jako specjalnie skomponowane mieszanki. Najczęściej stosowane są one w formie naparu sporządzonego zgodnie z zaleceniami producenta, ale kupić je można także w formie kapsułek. Jest to wygodne rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za smakiem czy aromatem ziół lub nie mają czasu ich przygotować w ciągu dnia, np. ze względu na pracę.

Jeśli mamy problemy z krążeniem i w związku z tym przyjmujemy leki na receptę, przed zastosowaniem ziół należy poinformować o swoich zamiarach lekarza, ponieważ takie połączenia nie zawsze są bezpieczne i  wskazane. Czasami zioła zaburzają wchłanianie leków lub potęgują ich działanie, co jest niewskazane.

Poprzedni artykułZioła przeciwkaszlowe
Następny artykułZioła do płukania gardła
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ostatnie