Młody organizm wymaga innego traktowania od ciała dorosłego człowieka. Dzieci w sezonie jesienno-zimowym są szczególnie narażone na zarażenie się. Przebywają w dużych skupiskach rówieśników i nie mają wpływu na stan zdrowia koleżanek i kolegów. Jak zadbać o dobre samopoczucie najmłodszych?
Kiedy nasze dziecko wróci do domu przeziębione, musimy zwracać uwagę na jego stan zdrowia. Liczne oraz ciężkie objawy przeziębienia, m.in. duszności i wysoka gorączka powinny być sygnałem do pilnej konsultacji z pediatrą. Wizyta u lekarza nie zawsze jest jednak konieczna.
Przeziębienie u dziecka
Lekki stan podgorączkowy, kaszel oraz katar nie wymagają pilnej wizyty w przychodni. Możemy okazać wsparcie naszemu dziecku, podając mu odpowiednie specyfiki, które znajdziemy w domu lub aptekach ziołowych. Podstawą jest dbanie o uzupełnienie płynów. Przydatne mogą okazać się herbaty z lipy czy kwiatu czarnego bzu. Dodatkowo przyczynią się do obniżenia temperatury ciała. Najlepszym partnerem w walce z przeziębieniem będą także cenione przez mamy i babcie sok malinowy, cytryna oraz miód.
Aby wyleczyć mokry kaszel dziecka, warto podać mu np. mieszanki ziół wykrztuśnych, m.in. liści mięty pieprzowej, ziela tymianku, liści prawoślazu, owocu anyżu czy korzenia lukrecji. Pamiętajmy, by nie robić tego zbyt późno. Nie chcemy, by ataki kaszlu obudziły dziecko w trakcie snu. W walce z suchym kaszlem pomocne będą przede wszystkim liść i korzeń prawoślazu, liść babki lancetowatej, liść i kwiat malwy, liść podbiału oraz kwiat dziewanny.
Przygotowując domową terapię dla przeziębionego dziecka, warto postawić na sprawdzone metody. Nie bójmy się m.in. czosnku. To najpopularniejszy, naturalny sposób na przyjęcie składnika o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym. Domowe antybiotyki często są szybkim i skutecznym sposobem na wygranie z chorobą.