wtorek, 1 kwietnia, 2025
No menu items!
Strona głównaPoradnikNaturalne sposoby na biegunkę

Naturalne sposoby na biegunkę

Lato to czas urlopów i podróży. Zwiedzając nowe miejsca, często poznajemy też regionalną kuchnię. Niestety zmiana klimatu, wysoka temperatura czy też produkty, do których nie przywykł nasz układ pokarmowy, mogą powodować biegunki.

Kompletując wakacyjną apteczkę zawsze warto wyposażyć się w produkty łagodzące dolegliwości trawienne. Oprócz popularnych tabletek, dobrze jest wykorzystać moc naturalnych produktów.

Od wieków w przypadku rozwolnienia stosowało się rośliny o właściwościach zapierających, a jednocześnie rozkurczowych i relaksujących. Za ich dobroczynne działanie odpowiadają substancje takie jak: garbniki, śluz, pektyny czy ciemny barwnik antycyjanowy. 

Pierwsza grupa to tzw. substancje katechinowe – przeciwzapalne, ściągające, antyseptyczne i uszczelniające błonę śluzową jelit. Dzięki temu stolce mają odpowiednią konsystencję.

Druga grupa – substancje pirogalolowe – odpowiada za hamowanie rozwoju wirusów, ochronę błony śluzowej jelita grubego, przez co wchłania ono mniej toksyn.

Śluz i pektyny pęcznieją w jelitach wchłaniając nadmiar wody, dzięki czemu formuje się prawidłowy stolec. Barwniki antycyjanowe z kolei zwalczają patogenne bakterie wywołujące biegunkę.

Jakie konkretnie zioła pomagają podczas biegunki? Oto lista najskuteczniejszych roślin:

  1. Mięta pieprzowa – działa rozkurczowo, łagodzi bóle brzucha, redukuje ilość gazów w jelitach.
  2. Babka płesznik – jej nasiona od wieków wykorzystywane są w medycynie ludowej. Jej działanie polega na zwiększeniu lepkości treści jelitowej. Dzięki temu normalizuje się czas przejścia masy kałowej przez jelita i zmniejsza ilość wypróżnień.
  3. Szałwia – wykazuje działanie ściągające, przeciwzapalne i antyseptyczne. Pomaga w przypadku biegunki infekcyjnej, zmniejsza wzdęcia i ból brzucha.
  4. Borówka czernica – działa bakteriobójczo, ściągająco i przeciwzapalnie, a herbatka z ich zawartością chroni przed odwodnieniem.
  5. Kora dębu – skuteczna w przypadku łagodnych biegunek – działa zapierająco i bakteriobójczo.

W sklepach i aptekach zielarskich oprócz pojedynczych ziół znajdziemy również specjalne mieszanki przeciwbiegunkowe. W jednej saszetce mamy wtedy kilka roślin w odpowiednich proporcjach, np. kłącze pięciornika, liść mięty pieprzowej, nasienie płesznika, liść jeżyny fałdowanej i liść szałwi w herbatce Labofarm.

Podczas biegunki ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, żeby zapobiegać odwodnieniu. Należy również pamiętać o uzupełnieniu elektrolitów: wapnia, magnezu, sodu i potasu. Podczas utraty wody często dochodzi do ich niedoboru co może być groźne dla zdrowia i prowadzić do zaburzeń pracy serca, mózgu, nerek oraz innych narządów. Obecnie można kupić gotowe preparaty  elektrolitowe do picia.

Bardzo przydatne będą też probiotyki – pożyteczne szczepy bakterii, które zasiedlają układ pokarmowy i pomagają zwalczać wszelkie patogeny. Tutaj też mamy szeroki wybór preparatów probiotycznych w płynie, proszku czy kapsułkach. Każdy z nich zawiera inną ilość oraz rodzaje bakterii dostosowane do potrzeb. Podczas biegunki zawsze warto wspomnieć o tym sprzedawcy, a ten pomoże nam wybrać odpowiedni produkt.

Jeśli biegunka nie mija, niezbędna może okazać się wizyta u lekarza. Niekiedy po podróży w egzotyczne miejsce lub poważnym zatruciu trzeba zastosować leki na receptę – np. antybiotyki.

Aby zapobiec przykrym dolegliwościom najlepiej jednak unikać podejrzanych punktów gastronomicznych, nie pić wody bezpośrednio z butelki – można użyć swojej słomki oraz pamiętać o częstym myciu rąk.

RELATED ARTICLES

Ostatnie