Zimne dłonie i stopy to bardzo popularny problem. Towarzyszy on wielu osobom nawet wiosną i latem, ale nasila się zimą. Czasami uczucie chłodu jest tak dotkliwe, że uniemożliwia zasypianie. Niektórzy śpią z termoforem i obowiązkowo w grubych skarpetach.
Chcąc wyeliminować przykre dolegliwości, warto oczywiście podjąć działania, które pozwolą dojść do przyczyny problemu. Jeśli lodowate kończyny to norma nawet w upalne lato, być może nasz układ krążenia nie działa prawidłowo. Bez względu na porę roku, istnieje kilka skutecznych sposobów, aby sobie pomóc.
Jak usprawnić krążenie i rozgrzać zimne dłonie oraz stopy?
Specjalna kąpiel
Aby pobudzić krążenie w kończynach, dobrym pomysłem jest zastosowanie naprzemiennej kąpieli. Zaczyna się od zanurzenia stóp czy dłoni pod strumieniem ciepłej wody, następnie po kilku sekundach zmienia się na zimną (ale nie lodowatą) i powtarza cały proces kilkukrotnie. Można również przygotować dwie miski z wodą – ciepłą oraz zimną i przekładać je. Pod koniec wskazany jest delikatny masaż.
Masaż
Odpowiednio wykonany masaż to świetny sposób na pobudzenie krążenia. Bardzo dobrze w tym celu wykorzystać lekko podgrzaną oliwę, olej sezamowy albo olej kokosowy. Istotny jest kierunek masażu – zaczyna się od palców i przechodzi płynnymi ruchami w stronę pięt. W trakcie masażu należy delikatnie, ale energicznie uciskać stopę. Zabieg powinien trwać ok. 10 minut.
Zioła na zimne dłonie i stopy
Jeśli wiemy, że przyczyna zimnych kończyn leży w nieprawidłowym krążeniu, warto sięgnąć po rośliny lecznicze pobudzające przepływ krwi. Dzięki temu zaczyna ona krążyć prawidłowo, a dłonie i stopy stają się coraz cieplejsze.
Jakie zioła sprawdzą się w takim przypadku?
- Kwiatostan głogu – wzmacnia naczynia krwionośne, chroni przed rozwojem miażdżycy, reguluje ciśnienie tętnicze. Dzięki zawartości flawonoidów, roślina sprawia, że do serca trafia więcej utlenionej krwi, przez co pracuje ono wydajniej.
- Ziele jemioły – również zawiera flawonoidy obniżające ciśnienie krwi. Dzięki temu może wspomagać leczenie nadciśnienia, miażdżycy, choroby wieńcowej oraz przeciwdziała zawałom serca. Działa także rozszerzająco na naczynia krwionośne.
- Ziele arniki – od wieków stosowana w zaburzeniach krążenia, żylakach, a także klimakterium czy krwawieniach poporodowych.
- Miłorząb japoński – według dostępnych badań klinicznych, roślina wspomaga leczenie zaburzeń krążenia obwodowego. Nie tylko sprawia, że krążenie krwi w rękach i nogach ulega poprawie, przez co zmienia się ich ciepłota, ale również łagodzi dolegliwości bólowe z nimi związane.
- Kasztanowiec – zawarta w nasionach kasztanowca escyna, korzystnie wpływa na krążenie krwi w drobnych naczyniach krwionośnych. Roślina stosowana jest w uczuciu ciężkich nóg, pajączkach, żylakach, a także przy uczuciu zimnych stóp czy dłoni.
W sklepach zielarskich i aptekach ziołowych można kupić powyższe zioła pojedynczo lub jako specjalnie skomponowane mieszanki. Najczęściej stosowane są one w formie naparu sporządzonego zgodnie z zaleceniami producenta, ale kupić je można także w formie kapsułek. Jest to wygodne rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za smakiem czy aromatem ziół lub nie mają czasu ich przygotować w ciągu dnia, np. ze względu na pracę.
Jeśli mamy problemy z krążeniem i w związku z tym przyjmujemy leki na receptę, przed zastosowaniem ziół należy poinformować o swoich zamiarach lekarza, ponieważ takie połączenia nie zawsze są bezpieczne i wskazane. Czasami zioła zaburzają wchłanianie leków lub potęgują ich działanie, co jest niewskazane.